
Coraz więcej osób decyduje się na zwiedzanie i poznawanie nowych rejonów z perspektywy siodełka rowerowego. Pokonywanie na rowerze kolejnych kilometrów pozwala nie tylko odkrywać nowe krajobrazy, ale również sprawdzić swoją kondycję. Daje też niesamowitą wolność podróżowania. Wybierając się na wyprawę rowerową, warto pamiętać, że jedyne ograniczenie to twoja forma i preferencje noclegowe. Do podróżowania w ten sposób nie potrzeba wiele. Wystarczy sprawny rower, sakwy, namiot i chęć przeżycia przygody.
Czy podróżowanie rowerem jest dla każdego?
Turystyka rowerowa to forma aktywności niemal dla każdego. Na trasach rowerowych można spotkać całe rodziny, od kilkumiesięcznych bobasów w specjalnych przyczepkach po seniorów. Ci drudzy często wybierają rowery elektryczne, dzięki którym mogą przejechać większy dystans, a napotkane po drodze podjazdy pokonują z uśmiechem na twarzy. Jeśli jesteś ogólnie sprawny i umiesz jeździć na rowerze, to bez problemu możesz udać się w taką podróż. Pamiętaj jednak o treningu przed ostateczną wyprawą. Dzięki temu unikniesz zakwasów i bólu nóg po pierwszych dniach kręcenia. Podróżowanie rowerem daje niesamowitą wolność, dlatego nie musisz codziennie pedałować po 100km, możesz dopasować dystans do swoich możliwość. Jeśli jednak rower nie jest dla Ciebie, możesz zawsze wybrać jazdę off road i przygodę z https://prezentmarzen.com/jazda-off-road-4×4/ – taka forma rozrywki też na pewno Ci się spodoba.
Gdzie pojechać?
Kierunek podróży to jedna z trudniejszych decyzji. Dlaczego? Bo jest zbyt duży wybór. Green Velo, Velo Dunajec, Velo Baltica, to tylko niektóre z tras. W ostatnich latach trasy rowerowe powstają jak grzyby po deszczu. Jest w czym wybierać, niemal każdy region Polski może poszczycić się ciekawą siecią dróg rowerowych. Oczywiście turystyka rowerowa nie ogranicza się tylko do naszego kraju. U sąsiadów również nie brakuje świetnie przygotowanych tras. Choćby trasa wzdłuż Odry i Nysy, biegnąca przez Czechy i Niemcy. Dalsze rejony również czekają na rowerzystów, przelot samolotem z dwoma kółkami w luku bagażowym nie jest problemem.
Gdzie spać?
Podróżując rowerem mamy dwie możliwości noclegu. Spanie pod gołym niebem albo w hotelach/agroturystykach. Pierwsza opcja daje dużą wolność i sprawia, że możesz dotrzeć w każdy zakątek bez strachu, że nie znajdziesz noclegu. Druga daje za to wygodę i mniej ciężaru na rowerze. W Polsce ruszyła akcja „Zanocuj w lesie”. Dzięki niej możesz rozbić namiot w większości lasów, bez strachu o mandat. Dokładny wykaz miejsc można znaleźć na stronie Lasów Państwowych. Jeśli nie nocleg na dziko, to obok tras rowerowych, znajduje się wiele kempingów i pól namiotowych.