Coraz więcej osób zaczyna uprawiać sport w domu, z własnej nieprzymuszonej woli – dlaczego tak się dzieje? Otóż większość ludzi przyjęło, że jeśli będą nadal siedzieć w domu i nic nie robić, to zaczną chorować ze względu na brak ruchu – ale czy to jedyny powód, dla którego warto jest ćwiczyć?

Ile trzeba ćwiczyć, aby zachować zdrowie?
W ciągu ostatnich 20 lat naukowcy zdali sobie sprawę, że średni poziom aktywności, który warto stosować, to średnio 20 minut intensywnego treningu dziennie. Naturalnie jest to średnia wyciągnięta z mediany osób w każdym wieku oraz o każdym stanie zdrowia, dlatego mimo wszystko trzeba brać poprawkę na swój własny stan fizyczny. Jeśli jednak jesteś osobą „puszystą”, powinieneś wybrać odpowiedni rodzaj aktywności, aby uniknąć uszkodzenia stawów – a jednocześnie stracić kilka kilogramów. Na przykład pływanie i jazda na rowerze nie są zajęciami wymagającymi dużego zaangażowania stawów i są dobrym wyborem dla osób z nadwagą lub kontuzjami.
Motywacja a ćwiczenia
Nagłe zaprzestanie treningu ma odwrotny skutek niż regularne ćwiczenia – zwykle zaczyna się od pogorszenia stanu zdrowia, spadku wydolności organizmu a nawet wyższego ciśnienia krwi, nie mówiąc już o gorszym poczuciu psychicznym. Ponadto zaprzestanie ćwiczeń może pogorszyć twoje myślenie i koncentrację. Twój mózg potrzebuje ćwiczeń, ponieważ bez adrenaliny i endorfin nie może stymulować prawidłowego myślenia.
Czy warto jest ćwiczyć?
Wielu dorosłych ma złe wspomnienia z czasu spędzonego na szkolnej sali gimnastycznej – zwykle jest to spowodowane stanem sali i przedmiotów do ćwiczeń – których zwykle albo nie było, albo były już mocno wyeksploatowane. Same ćwiczenia przynosi wiele korzyści i pomaga lepiej pokonywać trudy codziennego życia – ponieważ im jaśniej myślimy, tym łatwiej jest rozwiązywać problemy, prawda? Dlatego nadal warto spróbować, bo nawet jeśli w pierwszych kilku treningach nie ma dla nas żadnych widocznych korzyści, warto chwilę poczekać na efekty.
Jak ułatwić sobie ćwiczenia?
Przede wszystkim nie rezygnując z nich. Najlepiej jest wybierać ćwiczenia, które sprawiają nam średnią trudność, a dopiero później przechodzić do tych najcięższych – aby po prostu się nie zniechęcić. Stosowanie odżywek również jest dobrym pomysłem, ponieważ wtedy nasz organizm będzie miał lepsze możliwości na to, aby zregenerować się po wyczerpującym treningu, przez co następnego dnia nie będziesz miał aż tak mocnych zakwasów.
źródło: https://betradar.pl