
Choroba lokomocyjna to często przypadłość, która swój początek ma już w dzieciństwie. Pomimo, że zazwyczaj ustępuje samoistnie, niektórzy męczą się z nią w dorosłym życiu. Podróżowanie z nią jest bardzo uporczywe. Dane pokazują, że na kinetozę cierpi już co 5 dorosły. Jak więc możemy sobie z nią poradzić, czy możemy jej zapobiec ?
Choroba lokomocyjna- co to takiego?
Określna jest jako choroba komunikacyjna czy też kinetoza i stanowi zespół objawów, które nasilają się w trakcie podróży, podczas pracy silnika. Co ważne obejmuje wszystkie środki transportu. Zazwyczaj kończy się wraz z podróżą, nie mniej jednak może prowadzić do mocnego osłabienia organizmu.
Przyczyny i objawy choroby lokomocyjnej
Brak zgodności pomiędzy subiektywnym postrzeganiem ruchu, a sygnałami, które wysyła do nas błędnik, odpowiadający za równowagę jest przyczyną kinetozy. Do mózgu docierają sprzeczne informacje, co skutkuje podrażnieniem błędnika i pojawieniem się nieprzyjemnych objawów.
Charakterystycznym objawem choroby jest brak apetytu oraz złe samopoczucie. W miarę trwania podróży objawy nasilają się takie dolegliwości jak ból głowy, ślinotok, nudności czy wymioty. Warto podkreślić, że objawy te nasilają się gdy ruch jest niejednostajny i odbywa się w różnych kierunkach. Wystąpienie wymiotów niestety nie przyniesie ulgi, a dolegliwości dalej będą się nasilać.
Zapobieganie kinetozie
Osoby, które cierpią z powodu choroby lokomocyjnej mogą zastosować się do kilku rad, które mogą przyczynić się do zwiększenia dyskomfortu w czasie podróży:
- Nie czytaj książek i nie korzystaj z komputera
- Siadaj przodem do kierunku jazdy
- Zjedź lekki posiłek przed podróżą
- Unikaj intensywnych zapachów
- W miarę możliwości otwieraj okna i wietrz pojazd
- Rób przerwy w podróży
- Jeśli korzystasz z autobusu to nie siadaj przy osi kół
Leczenie choroby lokomocyjnej
Niektóre lekarstwa czy suplementy niwelują nieprzyjemne dolegliwości. Na rynku dostaniemy aviomarin, które jest lekarstwem czy lokomotiv, które jest suplementem. Żeby dyskomfort się nie pojawił warto zjeść zalecaną dawkę lekarstwa na około 30 minut przed podróżą. Warto też wypróbować takich sposobów jak klejenie pępka, czy opaski uciskowe na nadgarstki, które mogą być używane nawet przez kobiety w ciąży oraz dzieci. Jeśli nie wiesz na co się zdecydować, warto zapytać lekarza czy farmaceutę o radę.
Choroba lokomocyjna spędza sen z powiek wielu ludziom. Są jednak sposoby, które niwelują dyskomfort z tym związany i sprawiają, że znów możemy cieszyć się podrożą, dlatego warto z nich skorzystać.